Klimatyzacja typu Split

Klimatyzacja typu split – zasada działania

Klimatyzacja typu split to w kilku słowach urządzenie składające się z jednostki wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku. Jednostki wewnętrzne są dopasowywane do preferencji nabywcy, wymagań pomieszczenia czy chociażby warunków panujących w biurze, domu czy np. sklepie. Możemy wybrać spośród wersji ściennych, sufitowych, kanałowych ukrytych czy wyeksponowanych jako część wnętrza. Klimatyzatory split wyróżnia budowa oparta o zaawansowaną technologię inwerterową co jest gwarancją wysokiej wydajności, niskiego zużycia energii elektrycznej .

Klimatyzator Split – jaki wybrać

Zasadniczo przy doborze klimatyzatora dla klienta pod uwagę jest branych szereg składowych, tj. między innymi umiejscowienie samego budynku/pomieszczenia względem kierunków świata, zyski ciepła oraz wartość pochłaniania ciepła przez ściany, nasłonecznienie czy zyski ciepła od ludzi, oświetlenia czy urządzeń domowych a nawet samej wentylacji.
Zatem przy doborze klimatyzatora split najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej mocy chłodniczej. Zbyt mała jednostka  nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań temperaturowych, przez co może pracować na maksimum swoich możliwości. Skutkuje to krótką żywotnością, a co za tym idzie może powodować wzrost kosztów eksploatacji. Z kolei jednostka dobrana z dużym zapasem niepotrzebnie podnosi koszty zakupu urządzenia oraz jego późniejszego użytkowania. Zatem będzie pracowała nieefektywnie.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą, czego potrzebujemy?
Istnieje jednak sposób, dzięki któremu możemy bez problemu oszacować zapotrzebowanie na moc chłodniczą do naszego pomieszczenia. Aby dokonać wstępnego wyboru klimatyzatora, należy określić jaka jest nasza powierzchnia. Następnie pomnożyć powierzchnię (w metrach) przez 100. Wynik podaje nam konieczną moc chłodniczą klimatyzatora (w watach)np. 50 m2 – 50×100 = 5000 W.  Z tego wynika, że potrzebujemy klimatyzatora o mocy chłodniczej ok. 5,0 kW. Należy pamiętać, że są to obliczenia szacunkowe, a wartość zapotrzebowania na chłód w przeliczeniu na 1 m2 może oscylować między 80-150 W/m2 w zależności od usytuowania pomieszczenia, rodzaju i powierzchni przeszklenia.
Pomocne w doborze mocy klimatyzatora są również dostępne na stronach producentów kalkulatory klimatyzacyjne (programy doboru), które po wypełnieniu wymaganych pól z danymi dotyczącymi naszego domu (oprócz kubatury są to m.in. ilość komputerów i lodówek w pomieszczeniu) oszacują nasze zapotrzebowanie chłodnicze.
Klimatyzatory, a w szczególności klimatyzatory typu split LG to niezwykle nowoczesne urządzenia, stworzone między innymi po to, by zapewnić relatywnie niskie zużycie prądu. Jak wiemy energia elektryczna w głównej mierze jest zużywana do skutecznego schłodzenia pomieszczenia czy budynku. Najważniejsze parametry poznamy śledząc dokumentację urządzenia. Jednakże sztuka w tym, by przed wyborem urządzenia, jego montażem dokładnie wiedzieć czego potrzebujemy w danym miejscu.
Scroll to Top