Klimatyzacja, podobnie jak wiele innych urządzeń mechanicznych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, instytucjach użytku publicznego czy też w pracy, ma zapewne tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci ostatni często przekonują do swojej perspektywy przy pomocy argumentów, które nie są zgodne z prawdą i pochodzą od osób nie posiadających fachowej wiedzy na temat klimatyzacji. Ich konkluzje są oparte wyłącznie na niesprawdzonych informacjach, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Dlatego też postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące systemów klimatyzacji i rozwiać najpopularniejsze mity związane z jej użytkowaniem.
Fakty
Klimatyzacja skutecznie zapewnia odpowiednie właściwości i parametry środowiska powietrznego w pomieszczeniu, takie jak czystość, odpowiednią temperaturę i wilgotność. Dzięki odpowiedniemu uzdatnianiu i rozprowadzeniu powietrza, klimatyzacja stwarza komfort cieplny dla użytkowników pomieszczenia w każdych warunkach klimatycznych danego miejsca.
Mity
Klimatyzacja powoduje hałas
To mit. Najgłośniejszym elementem współczesnych systemów klimatyzacji jest skraplacz (inaczej kondensator). Jego zadaniem jest zmiana gazów w ciecze, a więc odprowadzenie ciepła pobranego przez czynnik w parowniku oraz ciepła, jakie on uzyskał podczas sprężania. Przy skraplaczu jest zamontowany wentylator, który obniża jego temperaturę. Może on powodować pewien nieznaczny hałas, jednak skraplacz jest zazwyczaj montowany na ścianie budynku lub na dachu, więc do chłodzonego pomieszczenia nie dobiegają żadne niepożądane dźwięki. Jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną klimatyzacji, czyli parownik, to ona również jest wyposażona w wentylator; jednak pracuje znacznie ciszej od skraplacza, osiągając w przypadku nowoczesnej klimatyzacji wartość zaledwie 19 dB podczas najcichszego trybu pracy. Dla porównania las generuje poziom hałasu o wartości 26 dB, a na przykład biblioteka to już 36 dB.
Klimatyzacja wywołuje przeziębienia oraz inne choroby
To najczęściej powtarzany mit dotyczący klimatyzacji. Jeżeli urządzenie jest niewłaściwie przez nas eksploatowane, to może ostatecznie wywołać różne infekcje w organizmie. Wszystko zależy od tego czy nie przesadzimy z ustawieniami temperatury oraz czy odpowiednio konserwujemy i czyścimy cały system klimatyzacji. Należy pamiętać, że optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna się mieścić w przedziale 22-24oC, a różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a tą we wnętrzu pomieszczenia nie powinna wynosić więcej niż 5-7oC. Ważne jest również, aby nie ustawiać nawiewu klimatyzatora bezpośrednio na użytkowników pomieszczenia. Najnowsze urządzenia posiadają funkcję zdalnego sterowania kierunkami nawiewu tak, jak ma to miejsce w przypadku nowoczesnych modelów klimatyzacji.
Obalając ten mit należy z całą pewnością stwierdzić, że klimatyzacja ma korzystne działanie na nasze zdrowie. Dzięki systemom filtrów oraz jonizatorom współczesne systemy klimatyzacji skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwych dla zdrowia roztoczy, pyłków roślinnych, zarodników grzybów, pleśni, bakterii czy też wirusów. Oczywiście trzeba pamiętać o właściwym serwisowaniu i dezynfekcji urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta klimatyzacji.
Klimatyzacja zużywa dużą ilość energii elektrycznej
Klimatyzacja, jak każde inne urządzenie elektryczne, potrzebuje do pracy zasilania. Aby więc zniwelować do minimum rachunki za energię elektryczną, warto kupić system klimatyzacji wyposażony w technologię inwerterową. Silniki elektryczne BLDC o zmiennych prędkościach obrotowych stanowią wydajny i jednocześnie energooszczędny napęd dla sprężarki oraz wentylatorów. Dzięki tej technologii urządzenia płynnie dostosowują swoją wydajność do rzeczywistego chwilowego obciążenia (zapotrzebowanie na chłód lub ciepło). System inwerterowy charakteryzuje się dużo krótszym czasem uzyskania parametrów niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów, dzięki czemu pozwala na znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznejpotrzebnej do pracy urządzenia oraz jego niższą emisję hałasu.
Klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach
Tak, ale tylko wtedy, gdy system klimatyzacji jest zaniedbany i nieprawidłowo lub niesystematycznie serwisowany. Klimatyzator, jak każde inne urządzenie w gospodarstwie domowym, wymaga regularnego czyszczenia oraz profesjonalnych przeglądów przynajmniej dwa razy w roku. Fachowy serwis wraz z czyszczeniem systemu filtrów oraz kompleksowym sprawdzeniem całego układu uchroni użytkowników przed dyskomfortem związanym z ulatnianiem się nieprzyjemnego zapachu z urządzenia.