Czy można to zrobić samemu ? Jakie uprawnienia należy posiadać, aby móc zamontować klimatyzację? Dowiedz się, jakie wymagania prawne należy spełnić podczas montażu klimatyzacji, a także kto może wykonać montaż.
Klimatyzacja a ustawa f-gazowa
Klimatyzacja staje się coraz to powszechniejszym elementem wyposażenia naszych biur i domów. Warto jednak pamiętać, że zarówno użytkowanie, jak i montaż muszą odbywać się w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. W trosce o środowisko wprowadzono przepisy, których przestrzeganie ma doprowadzić do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Wytyczne dla osób użytkujących klimatyzację, fachowców instalujących takie urządzenia, a także serwisantów określa tzw. ustawa f-gazowa (ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową SZWO wydana 15 maja 2015 roku). Nowelizacja tej ustawy została przeprowadzona wraz z początkiem 2018 roku w celu dostosowania polskich przepisów prawnych do rozporządzeń unijnych.
Do grupy f-gazów zalicza się substancje, w których skład wchodzi fluor – np. R410A, R404A, R134A i R32. To właśnie one znajdują zastosowanie w systemach klimatyzacyjnych jako czynniki chłodzące. Coraz większa świadomość ekologiczna konsumentów, zaostrzenie przepisów oraz podwyżka cen f-gazów wymusza na producentach klimatyzatorów zastępowanie szkodliwych dla środowiska substancji, tymi proekologicznymi i niosącymi ze sobą znacznie mniejsze ryzyko. Przykładowo, zgodnie z rozporządzeniem z 2015 roku, serwisowanie klimatyzacji, w których zostały zastosowane substancje R404A i R507A, od 2020 roku ma zostać zakazane. Z kolei czynnikiem chłodniczym, który jest najbardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie zapewnia wysoką wydajność i bezpieczeństwo użytkowania jest czynnik chłodniczy R32 . I to właśnie ten typ czynnika będzie obowiązkowo stosowany w klimatyzatorach po 2025r.
Kategorie urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych
Zgodnie z ustawą f-gazową urządzenia można podzielić na kategorie A, B, C i D. Przynależność do konkretnej grupy jest uzależniona od wagi czynnika, którym zostało napełnione urządzenie f-gazowe. Oto jak wygląda ustalony podział na kategorie:
- kategoria A – urządzenia zawierające do 3 kg czynnika w układzie. W przypadku urządzeń hermetycznie zamkniętych*, do tej grupy mogą być zaliczone także klimatyzatory zawierające mniej niż 6 kg czynnika,
- kategoria B – urządzenia o zawartości czynnika mieszczącej się w przedziale więcej niż 3 kg – mniej niż 30 kg. W tej kategorii znajdują się głównie klimatyzatory ścienne SPLIT, w których ilość czynnika chłodniczego mieści się w tych granicach
- kategoria C – urządzenia o zawartości czynnika mieszczącej się w przedziale ponad 30 kg – mniej niż 300 kg,
- kategoria D – urządzenia zawierające więcej niż 300 kg czynnika w układzie.
Klimatyzatory SPLIT oraz MULTISPLIT należą przeważnie do urządzeń hermetycznie otwartych, co oznacza, że czynnik chłodniczy jest uzupełniany przez montera. Warto wybrać montera, który przeprowadzi montaż urządzenia w ten sposób, że czynnik chłodniczy nigdy nie wycieknie z klimatyzatora.