Jak używać klimatyzację w upalne dni ?

Niektórzy uważają, że montaż systemu klimatyzacji w domu jest zbytnią przesadą i nadmiernym wydatkiem, lecz nie ma obecnie lepszego rozwiązania umożliwiającego utrzymanie w pomieszczeniach mieszkalnych odpowiedniej temperatury w czasie letnich upałów niż wysokiej jakości system klimatyzacji. Jednak, aby klimatyzacja była w pełni wydajna oraz energooszczędna, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

Zrównoważony bilans cieplny

Dla człowieka w czasie letnich upałów najważniejszy jest odpowiedni komfort cieplny, a więc taki stan, w którym jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, czyli nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani też zimna. Mówi o tym m.in. Polska Norma PN-EN ISO 7730:2006, pt. „Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczenia wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego”.

Mówiąc w skrócie, optymalna temperatura tzw. komfortu cieplnego dla człowieka wynosi od 23 do 26 stopni Celsjusza. Oczywiście, zakres temperatury powietrza, w jakiej człowiek będzie czuł się komfortowo, jest bardzo zróżnicowany i może być podyktowany na przykład osobistymi preferencjami, ubraniem, sposobem odżywania, porą roku, a nawet wiekiem czy płcią. Jednak optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu zamkniętym to od 20 do 23 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powinna się mieścić w granicach 40-70 proc.

 

Różnica temperatur

Nowoczesne klimatyzatory są niezbędnymi narzędziami do zapewnienia komfortowego środowiska w czasie letnich upałów, ale niewłaściwe ich użytkowanie może zaszkodzić zarówno zdrowiu użytkowników, jak i zwiększyć koszty eksploatacji. Przekraczanie różnicy temperatury między wnętrzem a zewnątrz o więcej niż 5-7 stopni Celsjusza oraz ustawianie na zbyt niską temperaturę może prowadzić do przeziębienia lub nawet szoku termicznego. Aby zmniejszyć koszty energii, warto zamykać okna i drzwi podczas pracy klimatyzacji, izolować otwory okienne i korzystać z źródeł światła, które nie emitują zbyt dużo ciepła.

Nie przekraczaj prędkości

Współczesne klimatyzatory oferują różnorodne możliwości regulacji rozprowadzania schłodzonego powietrza. Klimatyzatory w obecnych czasach posiadają nawet 4-kierunkową regulację przepływu powietrza. Ważne jest, aby nie przekraczać maksymalnej prędkości przepływu powietrza w pomieszczeniu (0,2 m/s), aby uniknąć negatywnych skutków, takich jak przeciąg, bóle głowy, czy podrażnienie dróg oddechowych i oczu.

Scroll to Top